Marián Dekan pre BTB (via Enjoy Slovakia DMC)

Za vínom sa možno vybrať aj na bicykli

Obyvatelia Bratislavy a západu Slovenska roky ospevovali možnosť ísť sa bicyklovať popri, alebo medzi vinohrady u susedov – či už okolo rakúskeho Neziderského jazera, alebo na východnej Morave. 

Vinohrady medzi bratislavskou Račou a Modrou však tiež majú svoje čaro a hoci to mnohí možno nevedia, aj touto oblasťou už vedú cyklochodníky. Na bicykli môžete navštíviť aj niekoľko zaujímavých vinárstiev a vinárov a spojiť príjemné s užitočným – pohyb s (napríklad) ochutnávkou vína. 

Ochutnávky si radšej objednajte

Samozrejme, aby ste sa vyhli sklamaniu a neprišli k zatvoreným dverám, čo je pri spontánnych návštevách vinárstiev dosť pravdepodobné, je lepšie si veci aspoň trochu naplánovať a návštevu s ochutnávkou si vopred objednať. 

Otázka, ktorá asi každého napadne je: Je síce pekné as bicyklovať medzi vinohradmi, ale ako sa tam s bicyklom z Bratislavy dostať? Ak bývame na opačnom konci, resp, mimo hlavné mesto, chceli by sme si takýto zážitok dopriať a ísť na bicykli cez rušnú Bratislavu rozhodne netúžime?

Už nejaký čas je tento problém vyriešený. Stačí nastúpiť aj s bicyklom do vlaku a vystúpiť na stanici Bratislava Rača, Svätý Jur, či Pezinok – podľa toho, akú trasu, alebo vinárstva si naplánujete. Napríklad cez víkendy chodí každé dve hodiny osobný vlak (cez týždeň každú hodinu) z Kútov, ktorý má po trase množstvo zastávok a z každej sa možno pod Malé Karpaty komfortne dostať. Len v Bratislave stojí v Devínskej Novej Vsi, v Lamači, na Železnej Studienke, na Hlavnej stanici a v stanici Bratislava-Vinohrady. 

Ak sa už na takýto výlet vyberiete, na trase z Rače, cez Svätý Jur, Pezinok, Vinosady do Modry je niekoľko zaujímavých vinárstiev.

Z Rače do Vinosadov

V Rači môžeme začať u Miloša Máťuša. Spolu s manželkou sú pokračovateľmi vinohradníckej rodiny Máťušovcov, ktorá má v Rači zapustené hlboké historické korene. Hospodária na cca 20 ha viníc, hrozno na všetky vína si sami pestujú a vína vyrábajú prevažne klasickou metódou. 

Vo virtuálnom cykloputovaní vinárstvami medzi Račou a Modrou (na to reálne by bolo treba aj s ochutnávkami viac ako jeden deň) môžeme pokračovať v Svätom Jure, vo Vinárstve Dubovský & Grančič. Vinohradnícka história obidvoch rodín siaha až do roku 1677, dnes v nej pokračuje už 8. generácia. V roku 2005 spoločne nafľašovali prvé víno a doteraz sa im podarilo získať takmer 12 ha vlastných alebo prenajatých vinohradov vo Svätom Jure.

V Svätom Jure je aj ďalšie zaujímavé vinárstvo – Via Jur. Ide o nový projekt, ktorý je pokračovaním výnimočného historického príbehu. Jeho súčasťou je Kaštieľ Pálffy vo Svätom Jure. Práve na tomto vznešenom mieste sa vinohradníci a vinári venovali výrobe vína už od 15. storočia. Súčasní majitelia ho zrekonštruovali a pokračujú vo vinárskych tradíciách. 

Viajur_vinohrady4
Vinohrady ViaJur

Dve centrá – Pezinok a Modra

Ďalším miestom na našom cykloputovaní je Pezinok. Začneme v Grinave, kde sídli vinárstvo Adam Sýkora - malá vinárska spoločnosť s pasiou vytvárať najlepšie vína, na aké poskytuje podmienky podnebie Slovenska. Spoločnosť vedú s láskou k vínu a milujú rozprávať sa o ňom a deliť sa o vinárske zážitky.

Keď sme v Pezinku, nemožno obísť Zámocké vinárstvo. Sídli v pivničných priestoroch zámku z 13. storočia, ktorý krásne zrekonštruovali a okrem vinárstva je tu aj hotel, dve reštaurácie a park s jazierkom. Súčasťou projektu je aj Múzeum vinárstva, kde môžete vína Zámockého vinárstva pod taktovkou Romana Janouška ochutnať. 

Z Pezinka je to len kúsok do Vinosadov a do vinárstva Juraj Zápražný. To založili v roku 1999 a tiež nadviazali na dlhoročnú rodinnú tradíciu výroby vína. Majú 6 ha vinohradov v okolí Vinosadov a na výrobu svojich vín využívajú najšetrnejšie spracovanie hrozna.

Svoje cyklopotulky spojené s ochutnávkami skončíme v Modre. Najprv môžeme navštíviť rodinné vinárstvo Víno Rariga. Značka je na trhu od roku 2003, aj keď prvé vinohrady Igor Rariga vysadil už v roku 1986, v čase keď mal ešte iné zamestnanie. Dnes hospodária na 6 ha vinohradov a ich hlavnou odrodou, na ktorú nedajú dopustiť, je Rizling rýnsky.

Keď sme v Modre, určite treba ochutnať aj vína z Vinárstva Fedor Malík a syn. Vinárstvo známeho enológa vyrába špecifické vína s malokarpatským rozmerom, plným minerality a príjemných vôní. Snažia sa, aby ich vína nielen chutili, ale aj pripomínali prechádzky v modranskom chotári, ktoré pre plné pochopenie malíkovských vín veľmi odporúčajú. To môže byť aj tip pre ďalší výlet do Modry a okolia.

Súvisiace vinárstva

Vinárstvo
Detvianská 33, Rača-Bratislava
Vinárstvo Miloš Máťuš

Miloš Máťuš s manželkou sú pokračovateľmi vinohradníckej rodiny Máťušovc...

 
Vinárstvo DUBOVSKÝ & GRANČIČ
Zuby 293, Svätý Jur
Dubovský & Grančič

Vinárstvo Dubovský & Grančič – Vinohradnícka história oboch rodín siaha až do roku 1677, kedy...

 
VIAJUR vinotéka
Kaštieľ Pálffy, Prostredná 13/49, Svätý Jur
VIAJUR

V centre malokarpatskej vinohradníckej oblasti sídli v renesančnom Kašt...

 
Juraj Zápražný_vinárstvo
Pezinská 12, Vinosady
Juraj Zápražný

Vinárstvo JURAJ ZÁPRAŽNÝ založili v roku 1999....

 
Adam Sykora Winery
Myslenická 263, Pezinok – Grinava
Adam Sýkora

Adam Sýkora je malá vinárska spoločnosť s pasiou vytvárať najlepšie vína, na aké nám poskytuje po...

 
Zámocké vinárstvo_degustačná miestnosť1
Mladoboleslavská 5, Pezinok
Zámocké vinárstvo

Zámocké vinárstvo  je unikát nielen na Slovensku, ale aj na svete....

 
Rariga_6
Štúrova 95, Modra
Rariga - vinárstvo z Modry

Rarigovci založili malé rodinné Vinárstvo Rariga v Modre v roku 2003, avšak ich ...