vinomatus_vinohrady

Bratislava - vinárske hlavné mesto

Bratislava je naše hlavné mesto, ale historicky je mestom vína. Patrí do Malokarpatskej vinohradníckej oblasti. Víno, voda, chlieb znamenali v histórii istotu, pohodu. Víno bolo vždy súčasťou života obyvateľov Bratislavy.

Z histórie

Najskôr to bolo Posonium v rímskom období, Breslava v čase Veľkomoravskej ríše, počas nadvlády Pozsony, Pressburg podľa pomenovania nemeckých kolonistov alebo poslovenčený Prešpork. Vinohradníctvo zohralo dôležitú úohu v histórii Bratislavy, stalo sa jedným z podnetov, vďaka ktorému získala Bratislava status slobodného mesta. Najstaršia archívna správa o pestovaní viniča pochádza z roku 1291.

Atrakcie v Bratislave

Múzeum vinohradníctva a vinárstva SR

Foto: Muzeum vinohradníctva a vinárstva SR

. Nájdete v srdci Starého mesta. Múzeum je aj sídlom Národného salónu vín SR - najvyššia vinárska súťaž na Slovensku a prezentácia top 100 slovenských vín. Expozícia múzea dokumentuje históriu vinohradníctva a vinárstva na území hlavného mesta.

Slovenská národná galéria

Foto: SNG

SNG sa tak v priebehu rokov stala strážkyňou a opatrovateľkou národného kultúrneho bohatstva v oblasti historickej ako aj modernej a súčasnej výtvarnej kultúry. Počas rokov sa jej pôsobnosť rozšírila z Bratislavy aj do ďalších oblastí Slovenska.

Danubiana museum

Foto: Danubiana

Danubiana, je múzeum moderného umenia nachádzajúce sa asi 15 km južne od Bratislavy blízko mestskej časti Čunovo. Múzeum sa nachádza na polostrove na toku rieky Dunaj. Jeho zakladateľmi sú holandský zberateľ a podporovateľ umenia Gerard Meulensteen z Eindhovenu a slovenský galerista Vincent Polakovič. Od svojho otvorenia roku 2000 múzeum uskutočnilo desiatky výstav najprestížnejších osobností slovenskej, európskej a svetovej výtvarnej scény, výberovo to boli Joan Miró, Sam Francis, Karel Appel, Magdalena Abakanowicz, Lucebert, Walasse Ting, Antoni Clavé, Martín Chirino, Markus Prachensky, Ilona Kesserü Ilona, Jozef Jankovič, Rudolf Sikora, Vladimír Kompánek, Miroslav Cipár, Vladimír Popovi.

Vyhliadka Most SNP /UFO/

Foto: UFO

Most SNP so známou vyhliadkovou vežou UFO je dominantnou mesta Bratislava. Most SNP sa teší hojne návštevnosti najmä zahraničných turistov. Ak máte chuť vidieť hlavné mesto Slovenska z vtáčej perspektívy, zažiť dokonalý výhľad, či zachytiť nádherný západ slnka nad Dunajom, vyhliadková veža UFO je tým pravým miestom.Da 95 – metrovej výšky sa dostanete za 45 sekúnd pomocou výťahu. Tu na vás čaká rozprávkový výhľad s dohľadom až 100 km. Z výšky uvidíte všetky dominanty Bratislavy ako Bratislavský hrad, Dóm sv. Martina, Slovenský parlament, Dunaj so všetkými mostmi, Vysielač Kamzík či Sad Janka Kráľa. Novinkou UFA je aj Skywalk - teda prechádzanie sa okolo UFA s bezpečnostným pripútaním, môžete si sadnúť a sledovať pod sebou MOST SNP a jeho premávku, Sad Janka Kráľa, Dunaj.

Kam na bycikli po Bratislave?

V Bratislave si môžete vybrať z niekoľkých cyklotrás. Dolnozemská cesta - vedie od mosta Apollo, Prístavného mosta Rusovce, Jarovce, Čunovo a pokračuje do Rajky. Počas jazdy prechádzate 2,87 km cez udržiavaný les, 2 km dlhý cyklistický chodník, 2,38 km dlhé trávnaté plochy a nespevnené chodníky, taktiež aj cez obytnú oblasť, s dĺžkou 1,90 km. Vinohradnícka cyklomagistrála - vedie po červenej, cez Svätý JurBratislavuVajnory, Centrálnu Raču a Raču. Stupavský okruh - pestrá 45 km dlhá cyklotrasa, ktorá vedie po zelenej značke cez udržiavaný les po nespevnenej ceste a chodníku, obytnú oblasť, lúku a záhradkárske osady. Profil trasy je spestrený o 23 km stúpania, 18 km klesania a zvyšok je už len rovina. Stupavský okruh prechádza cez Malé Karpaty a Borskú nížinu. Marianská cyklotrasa - zelená cyklotrasa, ktorá vás prevedie cez Borskú nížinu. Ležia na nej aj etapy trasy, ako: Bratislava (11,1 km), Záhorská Bystrica (6,5 km), Devínska Nová Ves (4,6 km) a Marianka (686 m). Viac o cyklotrasách v Bratislave nájdete tu.

Reštaurácie a kaviarne

Bratislava je za posledné roky centrom gastronómie s reštauráciami so všetkými chuťami sveta, ale aj kaviarní so špecializovanou kávou, kvalitnými domácimi koláčikmi či štýlovými barmi. Je ťažké vybrať iba zopár, ale odporúčame reštaurácie a kaviarne, ktoré sú niečim výnimočné.

Slovenská reštaurácia - Modrá hviezda.

Foto: Modrá hviezda

Modrá hviezda je reštaurácia pod Bratislavským hradom, krásna slovenská reštaurácia s poctivou kuchyňou. Môžete si dopriať tradičné bryndzové halušky, mäso na šťave či sezónne kačacie/husacie hudy a slovenské víno a spirity.

Gatto Matto

Foto: Gatto Matto

- talianská kuchyňa, ktorá sa teší obľube asi všade na svete, ale aj v Bratislave, kde má už tri prevádzky. Dopriať si môžete klasické antipasy, rizotá, domáce cestoviny a tradičné talianské dezerty a samozrejme vína, aperitívy.

Kaviareň Emil v Mirbachovom paláci

Foto: D. Nosková

Kultúra kávy v Bratislave za posledných desať rokov je neuveriteľná. Projekty špecializovaných káv si získali veľkú obľubu, nachádzajú sa v historických budovách, v podchodoch, ujali sa aj mobilné kaviarne. Dávame do pozornosti novú kaviareň Emil v Mirbacchovom paláci, lebo je prepojením kultúry s kvalitnou špecializovanou kávou, domácimi koláčikmi a vínkom. Kombo, ktoré poteší.

Ubytovanie

V Bratislave si vyberie každý. Môžete sa ubytovať v štýlových hoteloch, v rodinných penziónoch či prerobených airbnb konceptoch.

Hotel Beigli - krásny nový hotel s nádhernou záhradou, ktorý bol zrekonštruovaný počas pandémie so zachovanou historickou architektúrou a moderným zariadením. Hotel je trojhviezdičkový, ale vyzerá ako štvorhviezdičkový a má výborné hodnotenia. Krásne priestory záhrady, eventové priestory a moderné čisté izby priamo na Baštovej v Bratislave sú lákavé. Cena za noc je od 117 eur/dvojlôžková izba.

Foto: Hotel Beigli

Hotel Matyšák

Foto: Hotel Matyšák

Ak chcete zažiť jedinečnú kuchyňu, ochutnávku vína v krásnej archívnej pivnici a pohodlné príjemné ubytovanie v blízkosti Hlavnej stanice Bratislava, tak Hotel Matyšák naplní vaše očakávania. Cena za noc je okolo 100 eur/dvojlôžková izba.

Ochutnávky vína v Bratislave

Národný salón vín SR - jedinečný koncept v srdci Bratislavy. Národný salón vín SR je najvyššia vinárska súťaž, ktorá sa koná dvakrát do roka, vyberá sa to 100 slovenských vín, ktoré sa prezentujú na prízemí Múzea vinohradíctva a vinárstva. Vína môžete ochutnať v riadenej degustácii s profesionálnym someliérom alebo ochutnať Slovensko cez degustačný program: 72 vín za 100 minút, ktorý je zostavený tak, že sú tam vína zo všetkých šiestich slovenských vinohradníckych oblastí. Sami si nalievate vína od sektov, cez ľahké odrody, rizlingy, pinoty, v ďalšej miestnosti aromatické a ružové vína až po poslednú miestnosť s červenými vínami. Cena ochutnávky je 30 eur/osoba. Rezervujte tu. Ak máte radšej riadené degustácie so someliérom a dozvedieť sa viac o vínkach a ich výrobcoch, odporúčame Ochutnávku pre zvedavých, kde ochutnáte 5 vzoriek vína a ponoríte sa do tajov a alchýmie vínka. Degustáciu si môžete objednať tu.

Foto: Hubert

Prestížna ochutnávka v historickej pivnici Hotela Matyšák. V tejto ochutnávke sa ocitnete v krásnej historickej pivnici rodiny Pallugyavcov a ochutnáte to najlepšie z rady Prestige a Prestige gold od Víno Matyšák. Šesť vzoriek vína sa podáva s lokálnymi syrmi a mäsovými špecialitami a čerstvým pečivom. Cena ochutnávky je 22 eur/osoba, minimálny počet ľudí je 7 ľudí. Rezervujte si ochutnávku tu

Foto: Víno Matyšák

Ako chutí Tálska Frankovka?

Foto. Vinárstvo Maťús

Ochutnajte ako chutí Frankovka modrá z vinohradov Tál, zo 60-ročných koreňov z tradičného vinársta Maťús z Rače, iba 25 minút z centra Bratislavy. Vinárstvo je ľahko dostupné električkou. Ochutnáte 10 vzoriek vína: uvítací prípitok, mladé vínka, biele vínka, ružové a ukončenie Frankovkami, sú to top vína z produkcie vinárstva Máťuš. Zažijete rodinnú atmosféru vinárstva a keď vyjde počasie, môžete si v teplejších mesiacoch posedieť vonku. Ku vínkam sa podáva tanier s lokálnymi produktami: syry, prosciutto, pečivo. Cena ochutnávky je 24 eur/osoba a minimálny počet ľudí sú 4. Rezervujte si ochutnávku tu.

Zoznámenie sa s vínami Miro Fondrk

Vinárstvo Miro Fondrko sa nachádza iba 20 minút od Bratislavy. Miro Fondrk sa špecializuje na prémiové červené vína a dokazuje, že Slovensko je krajina i červených vín. Ochutnajte v jeho ochutnávke 6 vín podávaných s občerstvením a presvedčte sa sami. Pán Fondrk patrí medzi top špičku slovenských vinárov. Cena ochutnávky je 19 eur/osoba a minimálny počet osôb sú 4. Rezervujte si ochutnávku tu.

Foto: Vinárstvo Miro Fondrk

Doprava do Bratislavy

Do Bratislavy sa dostanete pohodlne autom, autobusom do centra vystúpite na novej autobusovej stanici: Nivy. Vlakom na Hlavnú stanicu Bratislava a odtiaľ premáva električka č. 1 a 2 do centra mesta. Po meste sa dá premávať peši, prenájmom kolobežiek, električkou či autobusmi.

Súvisiace ochutnávky

Súvisiace vinárstva

Národný salón vín SR banner
Radničná 1, Bratislava
Národný salón vín SR

Národný salón vín SR je unikát, ktorý máme doma na Slovensku....

 
Prestížna ochutnávka
Pražská 15, Bratislava
Víno Matyšák - hotel Matyšák Bratislava

Rodinné vinárstvo Matyšák, založené v roku 1991, patrí medzi popredné slovenské vinárstva, ...

 
Vinárstvo
Detvianská 33, Rača-Bratislava
Vinárstvo Miloš Máťuš

Miloš Máťuš s manželkou sú pokračovateľmi vinohradníckej rodiny Máťušovc...