Viajur_kastiel2

Svätý Jur - romantická rozprávka o víne

Svätý Jur je milé malé mestečko na úpätí Malých Karpát, ktoré si vás hneď získa. Vinohrady tvoria nádhernú panorámu a prezrádzajú, čo je hlavnou témou tohto krásne zachovaného mestečka. Do Jura je z Bratislavy na skok - iba 15 minút vlakom z Hlavnej stanice.

Svätojurský „terroir“

Svätojurský chotár je jedným z najzachovalejších celkov odrážajúcu pôvodnú podobu slovenskej krajiny. Je to vďaka strmým svahom s malými terasovitými vinicami, ktoré nebolo možné spojiť do veľkých celkov, ako napríklad v Pezinku či Modre.

Vinohrady a víno po stáročia ovplyvňovali každodenný život vo Svätom Jure. Stali sa hlavným motívom všetkého diania v meste, zdrojom bohatstva a sebavedomia mešťanov. Pri zakladaní viníc bolo potrebné vyklčovať lesy a prekopať pôdu pred vysadením viniča. Odstraňovanie skál bolo pravidelnou činnosťou, ktorú po stáročia vykonávali celé generácie. 

Geológia

Poskytuje ideálne podmienky pre pestovanie viniča. Okrem priaznivej orientácie strání s dostatkom slnečného žiarenia sú to ľahké až stredne ťažké hnedozeme, vyvinuté na žulovom podloží. Klimatické podmienky sú vhodné obzvlášť na pestovanie bielych muštových odrôd.

Prevládajúce odrody vo Svätom Jure

Dnes v chotári dominujú štyri biele odrody viniča: Müller thurgauRizling vlašskýRizling rýnsky a Veltlínske zelené, vysadené zhruba na 70 % plochy. Modré muštové odrody, predovšetkým Frankovka modráSvätovavrinecké a André, zaberajú iba 10 % plochy.

Turistické atrakcie, ktoré sa oplatí vidieť a zažiť

 

Kaštieľ Pálffy - vrátená noblesa zo 16. storočia

 

Kaštieľ Pálffy zo 16. storočia získal nový šat, aby si zachoval svoj príbeh. Krásny kaštieľ získal rekonštrukciou svoju noblesu. Súčasťou komplexu sú nádherné sály na prenájom pre špeciálne udalosti, reštaurácia a vlastné vinárstvo vyberiete si podľa vašich chutí. Ocitnete sa v atmosfére 16. storočia s jemným dotykom modernej doby. Môžete ochutnať vínka z vlastnej produkcie VIAJUR na pravidelných denných ochutnávkach, prejsť sa výrobnou časťou, pochutnať si na delikatesách v reštaurácii Hostinec Palatín, kde sa inšpirujú rakúsko-uhorskou kuchyňou. Kaštieľ Pálffy organizuje pravidelne kultúrne podujatia pre svojich návštevníkov.
(Foto: Kaštiel Pálffy)

 

Hrad Biely Kameň - nenáročný aktívny pohyb

 

Ak potrebujete vybiť energiu a hľadáte aktívny pohyb v prírode, odporúčame Hrad Biely Kameň, iba 20 minút z centra Svätého Jura sa ocitnete na zrúcanine hradu Biely Kameň, ktorá ponúka nádherné výhľady na Malé Karpaty. Hrad pochádza z 13. storočia, ale v 16. storočí ho napadli a zničili Turci.
(foto: www.sorger.sk)

 

Gastro a ubytovanie - kde sa dobre najesť a vyspať?

 

Krone je zachránený renesančný dom, z ktorého sa podarilo vytvoriť živý priestor: kaviareň, reštauráciu a penzión. Má k dispozícii 43 lôžok v príjemnom prostredí. Reštaurácia je založená na čerstvých kvalitných surovinách a na tradičných receptoch, ktoré prispôsobili modernému zákazníkovi s použitím moderných technológií. Nachádza sa priamo na námestí vo Svätom Jure. Adresa: Prostredná 160.
(Foto: Krone)

 

 

Kaštieľ Pálffy

Hostinec Palatín - nechajte svoje chuťové bunky rozmaznávať sezónnymi jedlami rakúsko-uhorskej kuchyne v nádhernom zrekonštruovanom Kaštieli Pálffy. (Foto: Kaštieľ Pálffy)

 

Čokokafé - zmrzlina, káva, zákusky, víno

 

Čokokafé sa nachádza v nádhernom vinohradníckom dome s veľkou terasou, pivnicou i kaviarňou v renesačnom dome zo 17. storočia.

Vinohradnícky dom postupne chátral, ale našťastie ho začali za posledné roky rekonštruovať a dnes je aj dejiskom rôznych podujatí spojených aj s vínom.

Doprajte si kávičku, domáce zákusky, vynikajúcu zmrzlinu či vínka od lokálnych vinárov.
(Foto: súkromný archív)

 

Kde ochutnať dobré vínko?

 

Víno a Svätý Jur sú historicky späté, preto keď sa prechádzate historickým centrom a kocháte sa nádhernými zachovalými historickými budovami, vínko na vás kričí odvšadiaľ.
(Foto: Krone)

 

Víno Centrum

Prvá zastávka so zoznámením sa so svätojurskými vínami. Je to jedinečný projekt, ktorý propaguje svätojurské vína a vinárov. Denne robia ochutnávky vín či tématické švrtkové ochutnávky, ktoré vedú samotní vinári. Adresa: Prostredná 48, Svätý Jur.
(Foto: Vinocentrum)

 

VIAJUR

Vinohradníctvo a vinárstvo ViaJur je pokračovaním výnimočného historického príbehu, ktorého dôležitou súčasťou je Kaštieľ Pálffy vo Svätom Jure. Práve na tomto vznešenom mieste sa vinohradníci a vinári venovali výrobe vína už od 15. storočia. Výsledok práce vinárov a vinohradníkov VIAJUR môžete ochutnať denne od utorka do nedele, pozriete si pivnicu, kde sa vína tvoria či krátky film v samotnom vinárstve: Štyri ročné obdobia. Adresa: Prostredná 13, VIAJUR. Ochutnávky vo ViaJur si môžete rezervovať tu.

 

 

Ochutnajte vinárstvo Dubovský & Grančič

Vinárstvo Dubovský & Grančič je rodinné vinárstvo, ktoré nadväzuje na dlhoročnú tradíciu svojich predkov.

Ochutnajte vína v ich nádherne vybudovanom vinárstve. Tradičná degustačná miestnosť a vrúcnosť a nadšenie vinárov vás vtiahne do ich príbehu. Prejdete sa výrobnou časťou, barikovou pivnicou či „sektárňou“. Adresa: Zuby 293, Svätý Jur. Ochutnávky v Dubovský & Grančič rezervujte tu.