Víno Nichta_vinohrady

Tekov "terroir" - víno a ďalšie zaujímavosti pre návštevníkov

Terroir Tekov združuje rodinné vinárstva z vinohradníckych obcí Rybník, Čajkov, Hronské Kosihy, Podlužany, Brhlovce, Levice a Pukanec. Spoločným znakom vín je pôvod vo vinohradoch vysadených do vulkanického podložia plného tufu a andezitu, za ktorý vďačí vyhasnutej sopke Sitno neďaleko Banskej Štiavnice. 

Tradície

Očarujúci kraj sa rozprestiera na úrodných nížinách v oblasti nivy dolného toku rieky Hron. Zo severu je chránený južným úpätím Štiavnických vrchov. Kraj je považovaný za úrodný kraj so živým folklórom, prežívajúcim s typickým mäkkým nárečím. A krásnymi vinicami.

Oplatí sa vidieť a zažiť tradičný Tekovský folklórny festival, kde máte jedniečnú možnosť vidieť tradičné kroje z tejto oblasti. Veľkým podujatím je aj Čajkovské vinobranie. Oslavy vinobrania sú sprevádzané krojovaným sprievodom na čele s alegorickým vozom a vystúpeniami regionálnych folklórnych spolkov a slovenských predstaviteľov hudobnej scény. Podujatie je sprevádzané takisto prezentáciami a ochutnávkou regionálnych produktov, vína a „burčiaku“ a hlavne lokálnej gastronómie.

Vína z tohto regiónu sú krásne minerálne a vďaka sopečnému podložiu majú svoju jedinečnú a nezameniteľnú chuť.

Odrody typické pre Tekov

V Tekove sa výborne darí Peseckej leánke (Feteasca Regala), ktorá sa opäť teší veľkej obľube. Vinárstvo Nichta, jedno zo známych tekovskýcvh vinárstiev, vyrába z tejto tradičnej odrody perlivé vínko, krásne svieže a ľahké. Okrem leánky nájdete v regióne aj rizlingy, frankovky modré či novošľachtence.

Turistické atrakcie

Tekov sa nachádza v blízkosti miest Levice a Nitra, hodinku od nádhernej Banskej Štiavnice, pol hodinu od kúpeľov Dudince. Ak sa nachádzate v blízkosti týchto lokalít, určite vybehnite do Tekova, kde je čo zažiť.

Zveropark - losia farma

Iba 30 minút od Čajkova sa ocitnete v rozprávkovej prírode s lúkou, jazierkom plných rýb, s vodopádom a zvieratkami. Ideálne pre rodinný výlet s deťmi. Od apríla do júna a v septembri a októbri otvorené cez víkendy a sviatky. Cez prázdniny otvorené denne.

Cyklotrasy v regióne Tekov

V okolí Tekova stále pribúdajú nové cyklotrasy. Ak sa chystáte do tejto oblasti, odporúčame trasy: smer Tlmače, Rybník, Čajkov, Nová dedina. Trasa sa hodí skôr pre horské bicykle a v Tlmačoch je aj nabíjačka na elektrické bicykle. Počet záujemcov a nadšencov o cykloturistiku každým rokom rastie. Rozvoj v tejto oblasti sa rozhodol Nitriansky samosprávny kraj podporiť už viac rokov dozadu.

Foto: Kúpele Dudince

Kúpele Dudince

Liečivá dudinská voda patrí medzi najvzácnejšie na svete vďaka svojej vysokej mineralizácii. Lieči ochorenia pohybového aparátu, kardiovaskulárne ochorenia, neurologické ochorenia či choroby profesionálneho preťaženia.

Okrem pobytu v kúpeľoch si liečivú vodu v lete môžete užiť aj na kúpalisku Dudinka. Jeho útulný areál ponúka komornú atmosféru a čistotu.

Gastronómia

Foto: Ranč u Bobiho

Ranč u Bobiho

Ranč sa nachádza v atraktívnom prostredí na brehu rieky Hron a ponúka aktívne využitie voľného času pre milovníkov koní, športu, relaxu a dobrého jedla.

Koliba u Šidla - Nachádza sa v Leviciach. Drevená zrubová stavba, kde si oddýchnete a pochutnáte na tradičných pukanských párancoch, tradičnom drevorubačskom jedle, ktoré varievali drevorubači a uhliari.

Kaviareň Šípka

Štýlová kaviareň s kvalitou špecializovanou kávou, moderný príjemný priestor, detský kútik, terasa, pekné miesto na stretnutie či oddych.

Ubytovanie

Hotel Lev - kultúrno historická pamiatka, ktorá už viac ako 100 rokov poskytuje služby svojim zákazníkom. Ak chcete zažiť historickú atmosféru Levíc, odporúčame Hotel Lev. Ceny sú okolo 70 eur/noc.

Apartmány na Bašte - zrekonštruované apartmány, ktoré sa nachádzajú v historickom centre Levíc, iba 6 minút od Levického hradu. Cena na noc okolo 50 eur.

Hotel Dastan - poskytuje okrem príjemného ubytovania aj wellness, relax a skvelé jedlo. Trojhviezdičkový hotel na prijateľné ceny.

Ochutnávky vína

Foto: Anton Uhnák

Vinárstvo Anton Uhnák - mladý vinár z Čajkova, ktorý pokračuje v dvanásť generačnej vinárskej tradícii. Jedinečný charakter a mineralitu vínam od Antona Uhnáka dodáva tufové a andezitové podložie pochádzajúce zo sopečných vyvrenín Štiavnických vrchov.Ochutnajte vínka z Čajkova v degustáciach:  Uvítacia ochutnávka Anton Uhnák - ochutnáte 6 vzoriek vína, ktoré sú typické pre Čajkov, "Terroir Tekov" a dve vzorky priamo z nerezového suda. Vďaka tomu zistíte, aký bude nový ročník. Okrem kvalitných vín z dielne Antona Uhnáka si pochutnáte aj na záhryze z lokálnych produktov: syry, klobása, orechy, pečivo. Cena ochutnávky je 20 eur a je dostupná každý štvrtok o 18.00. Vinárstvo Anton Uhnák organizuje aj ochutnávku pre náročnejších: Degustácia vína so sezónnymi špecialitami, kde ochutnáte domáce špeciality z kvalitných surovín napárované s tým najlepší od Antona. Cena na osobu je 45 eur a minimálne pre 4 osoby.

Vino Nichta - moderné rodinné vinárstvo sídliace v srdci vinárskeho regiónu Tekov – v Čajkove. Vína Nichta sú komplexné a plné, s výrazným terroirárnym profilom a odrodovou charketistikou. To, že kvalita je pre vinárstvo všetkým je podložené úspechmi jedinečných vín na súťažiach doma aj v zahraničí.  Ochutnajte vína Nichta osobne v degustáciach: Mini degustácia rodinného vinárstva Nichta - rýchla degustácia v priestoroch modernej vinotéky, ktorá vám umožní spoznať základnú filozofiu rodinného vinárstva Nichta. Počas pracovného týždňa máte možnosť ochutnať 5 vín vybraných podľa sezóny, ktoré všetky pochádzajú z vlastných vinohradov vysadených do 6 kilometrov od vinárstva. Cena ochutnávky 9 eur/osoba. Ochutnajte rodinné vinárstvo Nichta - vinári Nichtovci si zakladajú na osobnom prístupe a domácej atmosfére. Na tejto degustácii sa o vás postará pán vinár Branislav Nichta alebo jeho syn Jakub v krásnej modernej degustačnej miestnosti. Prevedú vás výrobou, sudovou pivnicou a oboznámia s výrobným procesom.  Pochutnáte si na 8 vínach z vlastných vinohradov. Nebude chýbať Pesecká leánka, ktorej sa v Tekove mimoriadne darí a vinárstvo z nej vyrába aj pestovateľský sekt vyrobený tradičnou metódou kvasenia vo fľaši. Cena ochutnávky je 30 eur/osoba, minimálne 4 ľudia a každý štvrtok 17.00.

Kompletná ponuka degustácií vína v Tekove.

Doprava

Ako sa dostať do Tekova? Ak cestujete z Bratislavy, môžete ísť autobusom z autobusovej stanice Bratislava Mlynské Nivy do Levíc alebo do Nitry a odtiaľ prestúpiť na lokálnu dopravu alebo si zobrať taxi do Čajkova či okolitých oblastí. Vlak chodí z Bratislavy hlavnej stanice do Levíc a odtiaľ lokálny autobus alebo taxi do okolia.