Do Pezinka nielen za vínom - vinárska turistika

Do Pezinka sa oplatí vybrať nielen za ochutnávkou vína - toto historické vinárske mesto neďaleko od Bratislavy ponúka mnoho zaujímavostí ale aj možnosti ubytovania a bohatú gastronomickú scénu!

Krátko z histórie

Pezinok je kráľovské mesto, ktoré v 17. a 18. storočí patrilo medzi najbohatšie v Uhorsku vďaka produkcii kvalitných vín. V 19. storočí prekvital priemysel, v Pezinku bola založená prvá továreň na výrobu kyseliny sírovej v Uhorsku.

Dnes je Pezinok moderným mestom s vybudovaným priemyslom (tehliarska, strojárska a stavebná výroba), rozvinutým obchodom a s kvalitnou vinárskou a vinohradníckou produkciou.

Vinohradníctvo a vinárstvo v Pezinku

Pezinok je súčasťou Malokarpatského vinárskeho regiónu nazvaného podľa pohoria Malé Karpaty. Rozkladá sa na jeho južných svahoch vo výškach od 138 do 752 metrov nad morom. Celková rozloha pezinských vinohradov je približne 860 ha.

Tradične sa v pezinskom chotári produkovali najmä biele vína. Najpestovanejšou súčasnou odrodou je Rizling vlašský a z odrôd pestovaných v minulosti sa zachovali okrem rizlingu aj veltlíny, silvány, sauvignony, tramíny, muškáty a burgundy.

Turistické atrakcie v Pezinku

Dnes je Pezinok moderným mestom s krásnymi historickými kultúrnymi pamiatkami, múzeami a bohatou ponukou reštaurácií a kvalitnej kávy. Neodmysliteľnou súčasťou Pezinka ako vinárskeho centra diania sú vinotéky a vinárne, kde sa podávajú lokálne malokarpatské vína. Čo sa vám oplatí vidieť v Pezinku?

foto: Zámok Šimák

Zámok Šimák – zrekonštruovaný zámok z 13. storočia. Nádherný projekt, kde sa ocitnete v inom čase a ani si neuvedomíte a strávite tu aj pol dňa. Môžete si pozrieť nádherné zrekonštruované sály zámku, najesť sa v zámockých reštauráciách, ochutnať vínko z ich vlastnej produkcie alebo aj ostať na noc v butikovom hoteli či dopriať si moderné wellness alebo sa iba tak potúlať zámockým parkom s jazierkom, kde určite stretnete pávov. Zámok je aj pravidelným miestom koncertov domácich, ale aj zahraničných hviezd. Ochutnávku vína si môžete rezervovať vopred na ZaVínom.sk.

Malokarpatské múzeum Pezinok – prekrásne múzeum, ktoré a nachádza v historickom vinárskom dome. Nájdete tam dve stále expozície – Príbeh vína a Dejiny vinohradníctva a vinárstva pod Malými Karpatami. V expozíciach objavíte najväčšiu zbierku vinohradníckych lisov a dozviete sa zaujímavé informácie o vinohradníctve a vinárstve v prostredí Malých Karpát. 

Foto: Eva Amzler

Areál zdravia Rozálka – nachádza sa v objatí zelených kopcov Malých Karpát. Ponúka aktívne vyžitie celej rodiny: prechádzky, jazdenie na koňoch, tenisové kurty, detské ihrisko a reštauráciu či ubytovanie. Môžete aktívne stráviť celý deň alebo sa iba poprechádzať v okolí Rozálky či okolitých vinohradov, ktoré dotvárajú krásu tohto komplexu. Dlhšiu prechádzku ponúka 7 km merajúci Vinohradnícky náučný chodník, ktorý sleduje zelenú značku a môžete sa naň napojiť buď pri Malackej ceste alebo v Areáli zdravia Rozálka. Areál Rozálka sa nachádza peši 10 minút z hlavného námestia Pezinok alebo 13 minút z vlakovej stanice.

Umenie

Schaubmanov mlyn - Na prvý pohľad zaujímavý Schaubmarov mlyn pochádza z 18. storočia a dnes jeho priestory slúžia potrebám Slovenskej národnej galérie. Tá v ňom prevádzkuje stálu Mlynársku expozíciu a rozličné dočasné výstavy zamerané hlavne na insitné umenie. V poslednej dobe rozširuje mlyn svoje služby, pridáva nové podujatia a stáva sa lákavým miestom nielen pre výlet rodín s deťmi a milovníkov umenia.

Cykloturistika v Pezinku

Foto: Eva Amzler

Okolie Pezinka je vhodné pre cykloturistiku po trasách rôznej dĺžky a náročnosti. Obľube sa teší napríklad 16 km dlhý cyklochodník rekreačného typu smerujúci do mesta Senec. Od Radničného námestia vás žltá značka privedie do Viničného a pokračuje cez Šenkvický háj a Svätý Martin až do Senca. V prípade záujmu možno zamieriť aj do Slovenského Grobu alebo Šenkvíc. Medzi Pezinkom a Limbachom je nová 3 km cyklotrasa. Viac o cykloturistike v tomto regióne si prečítajte v našom článku zameranom na cykloturistiku.

Eva Amzler foto

Gastronómia

Pezinok sa za posledné roky stal aj gastronomickým zážitkom. Centrum mesta žije lokálnymi reštauráciami a kaviarňami.

Reštaurácia Korzo - reštaurácia s tradíciou od roku 1992 má kuchyňu inšpirovanú talianskym prístupom ku kulinárstvu. Pokrmy pripravuje výlučne z čerstvých a zdravých sezónnych surovín, ktoré v prevažnej miere odoberá od lokálnych dodávateľov. K intenzívnym chuťovým zážitkom neodmysliteľne patrí aj dobré víno. Adresa: M. R. Štefánika 10, Pezinok.

Reštaurácia U Magistra Ponúka dlhoročné skúsenosti v oblasti gastronómie a kvalitný prístup ku každému zákazníkovi, prezentuje kvalitnú gastronómiu za ceny, ktoré si môže dovoliť každý. Adresa: M. R. Štefánika 17.

Radnica – café & wine bar. Sezónny výber skvelých vín od lokálnych vinárov nielen z Malokarpatskej vinohradníckej oblasti. Radnica café & wine bar pravidelne od roku 2008 organizujú každú stredu Večery s vínom - ochutnávky vín z celého Slovenska, ktoré prezentujú sami vinári.

Lalia Pizzeria ristorante. Rodinná nefajčiarska reštaurácia v útulnom starožitnom štýle ála čo dala povala :-), so širokou ponukou jedál, od kvalitnej talianskej pizze a cestovín cez svetové špeciality, vegetariánske jedlá a špeciality čínskej kuchyne, babičkinými jedlami, dezerty vlastnej výroby. Detský kútik, cez letnú sezónu terasa s čarovným hradom pre deti. Adresa: Holobyho 42, Pezinok.

Mlsná Ema kaviareň - Čokoládovňa a artshop plný zážitkov. Adresa: M. R. Štefánika 2, Pezinok.

Vinobranie Pezinok - tradičné oberačkové slávnosti, ktoré nesmú v tomto regióne chýbať. Gastro stánky s schutným jedlom a burčiakom, ktoré je typické pre toto obdobie a bohatý kultúrny program.

Ubytovanie

Foto: Palace Art hotel Pezinok

Hotel Vinársky dom sa nachádza v pešej vzdialenosti od centra Pezinka a jeho turistických zaujímavostí. Ponúka vám vinotéku so širokou ponukou miestnych vín.

Ubytovacie zariadenie Palace Art Hotel Pezinok sa nachádza v Pezinku a ponúka bar, spoločenskú miestnosť, spa a wellness centrum a terasu. Butikový hotel pre náročnejších.

Penzión Rozálka sa nachádza v Areáli zdravia Rozálka v Pezinku. Priamo na mieste si môžete zajazdiť na koni, navštíviť zoologickú záhradu s hladkaním alebo si zahrať tenis.

Foto: Ron de Mar

Ron de Mar - štýlové ubytovanie v rodinnom dome s bazénom v príjemnom prostredí, iba 10 minút peši od centra mesta Pezinok. Vedľa kvalitná reštaurácia s domácou, ale aj medzinárodnou stravou.

Ochutnajte vína priamo od vinárov z Pezinka

Víno chutí najlepšie priamo u vinára, len ťažko sa najmä k malému vinárovi dostať. Nemá vždy otvorené, nemusí tam vždy niekto byť. Na to je tu aj portál ZaVínom.sk, kde si vyberiete termín, čas, počet ľudí, prípadne lokalitu a hľadáte vinárov. V Pezinku môžete ochutnať vínka od týchto vinárov:

Adam Sykora - mladý energický vinár. Nachádza sa v časti Grinava - kúsok od Pezinka. Adam vyhráva prestížne domáce aj svetové súťaže. Odporúčame ochutnať Prvý bozk, Novú storu či tradičné Silvanské zelené, pre náročnejších limitované edície: Sauvignon blanc - generation, Pinot noir či Rebel - cuvée, vlajková loď. Pochutíte si na kvalitných vínach a nudiť sa nebudete. Dostanete sa sem vlakom z Bratislavy, Trnavy, zastávka: Pezinok-zastávka. Alebo autobusová zastávka je hneď vedľa vinárstva. Ochutnávka: "Ochutnajte legendy Malých Karpát", kde ochutnáte 7 vzoriek vína, podávané so syrovým záhryzom. Cena je 15 €/osoba. Termíny a časy si vyberiete sami, ktoré vám vyhovujú. Objednajte si ochutnávku u Adama Sýkoru na ZaVínom.sk.

Malokarpatské múzeum Pezinok

Foto: Eva Amzler

Keď chcete zažiť niečo výnimočné, ochutnajte vínka v unikátnej degustácii vín, ktoré pravidelne organizuje Malokarpatské múzeum Pezinok a zažite vína inak, cez svoje zmysly, v tme, po tichu alebo so svetelnými efektami pod názvom: "Nastražte svoje zmysly". Spoznávajte ako reagujú vaše chuťové poháriky na tmu, zmenu farieb či hudbu. Na chvíľu sa stanete someliérmi a určíte intenzitu vône a chute pod vplyvom tmy, farieb a hudby v historickej pivnici zo 17. storočia. Ochutnáte 5 vzoriek, ku ktorým sa podáva jednoduchý syrový záhryz. Cena je 15 €/osoba. Minimálny počet ľudí sú 4. Rezervujte si ochutnávku so ZaVínom.sk. Múzeum je aj jednou z hlavných zastávok každoročného podujatia Pezinské vínne pivnice a dvory.

Foto: Ratuzky

Vinárstvo Ratuzky, rodinné vinárstvo, ktoré pokračuje v tradícii svojich predkov sa nachádza vo Vinosadoch, ale v budove Starej Radnici v Pezinku prevádzkuje vinotéku s nádhernou renesančnou pivnicou zo 17. storočia, kde organizujú svoje povestné ochutnávky. Môžete ochutnať ich vínka, zameriavajú sa na odrody Malokarpatského vinohradníckeho regiónu, ako Rizling rýnsky, Veltinské zelené, Muller Thurgau či Frankovka modrá. Prechutnáte 6 vzoriek a ku vínku sa podáva syrový tanier s pečivom. Cena na osobu je 15 €. Ochutnávky si môžete rezervovať cez ZaVínom.sk, termín a čas si vyberáte, kedy vám vyhovuje z uvedených.

Zámocké vinárstvo - je súčasťou komplexu Zámku Šimák, ktorý sme spomínali v hornej časti článku. Vyrábajú vlastné vínka z vlastných vinohradov a hviezdia pravidelne na domácich či medzinárodných vinárskych súťažiach. "Všetky naše vína, ŠIMÁK ZÁMOK PEZINOK - edícia Roman Janoušek, sa rodia v takmer tajomných pivničných priestoroch Pezinského zámku. Biele, ružové i červené. S elegantnou farbou a podmanivou vôňou. S chuťou, v ktorej dominuje charakter." (Roman Janoušek).

Foto: Zámocké vinárstvo

Vínka Zámockého vinárstva môžete ochutnať v ochutnávke: Vstupná ochutnávka Enomatik, kde na vás čaká 6 vzoriek, jednoduchý záhryz, cena: 16 €/osobu. Ochutnávka je po celý týždeň v rôznych časoch. Pre náročnejších je tu aj ochutnávka: Club 1271. Jedná sa o ochutnávku prémiových vín, tanier s domácimi špecialitmi a zároveň aj kredit 14 € na nákup vína, neodídete naprázdno. Cena 39 €/osoba.

Doprava - ako sa dostať do Pezinka

Železničná doprava:

Vlaky premávajú zo Žiliny, Bratislavy, Trnavy, zastávka: Pezinok.

Autobusová doprava:

MHD premáva z Bratislavy, z Trnavy, Senca.

Súvisiace ochutnávky

Súvisiace vinárstva

Adam Sykora Winery
Myslenická 263, Pezinok – Grinava
Adam Sýkora

Adam Sýkora je malá vinárska spoločnosť s pasiou vytvárať najlepšie vína, na aké nám poskytuje po...

 
Zámocké vinárstvo_degustačná miestnosť1
Mladoboleslavská 5, Pezinok
Zámocké vinárstvo

Zámocké vinárstvo  je unikát nielen na Slovensku, ale aj na svete....

 
Historický vinársky dom v Pezinku
M. R. Štefánika 4, Pezinok
Historický vinársky dom v Pezinku - Malokarpatské múzeum v Pezinku

Malokarpatské múzeum v Pezinku je organizátorom podujatie Pezinské vínne pivnice a dvory.

...
 
Vinárstvo Ratuzky
Pezinská 47, Vinosady
Vinárstvo Ratuzky

Vinárstvo Ratuzky je malé rodinné vinárstvo, ktoré bolo založené v roku 2004....