Malé Karpáty

Malé Karpáty

Malokarpatské špeciality

Na úpätí Malých Karpát sa nachádzajú viaceré z najznámejších slovenských vinárskych mestečiek a obcí. Len kúsok od Bratislavy sa vinič pestuje vo Svätom Jure, Limbachu, Pezinku a Modre.

Vinohradníci v malokarpatskom regióne ponúkajú rozmanitosť odrôd a štýlov.

Suchá nad Parnou, malá obec neďaleko Trnavy, má dlhú vinohradnícku tradíciu, ktorá siaha až do 14. storočia. Terra Parna, miestny rodinný výrobca, spája dedičstvo tejto lokality s novovybudovaným vinárstvom využívajúcim najnovšie techniky a princípy. Jeho hlavné vinohrady, ktoré sú vyobrazené na ich etikete sa rozprestierajú na ploche menšej ako 4 hektáre, poukazujú na malý rozsah výroby, ktorý je typický pre slovenských remeselných vinárov.

Len desať minút jazdy autom od Trnavy, na okraji mesta, sa nachádzajú dvere do pivnice spoločnosti Mrva & Stanko, jedného z mála slovenských výrobcov, ktorí sa tešia silnej medzinárodnej reputácii - najmä po tom, čo ich cuvee Hron/Váh/Rimava/Rudava 2011 získalo Veľkú zlatú medailu na Concours Mondial de Bruxelles v roku 2014. Aj oni disponujú modernými technológiami, ako napríklad riadené kvasenie.

Jozef Stanko, vedúci degustácie v spoločnosti Mrva & Stanko, vysvetľuje, že sa tým znižuje teplota a spomaľuje proces kvasenia, čím sa získava "sviežejšie a aromatickejšie víno - zvýrazňujúci charakter odrody hrozna - v porovnaní s výrobou tradičnými metódami". Spoločnosť Mrva & Stanko používa na zrenie aj drevené study či  cementové nádoby.

Medzi početné malé a zaujímavé značky v tomto regióne patria Karpatská Perla, Pavelka & Syn, Pereg a Elesko, ktoré sa pýši moderným zariadením severne od Modry.

Súvisiace vinárstva

Pivnica u Mrva & Stanko
Orešianska 7/a, Trnava
Mrva & Stanko

Vinárstvo Mrva&Stanko sa zameriava na výrobu odrodových vín s prívlastkom a značkových vín.