Ochutnávky a degustácie vína vo Svätom Jure

Vyberte si z ochutnávok vo vinárstvach vo Svätom Jure.

Doprava

Mestečko Svätý Jur sa nachádza na skok od Bratislavy - niečo vyše 15 km. Dostanete sa tam jednoducho autom, naším Wine Taxi ale aj vlakom alebo autobusom. Viac o vinárskej turistike vo Svätom Jure sa dozviete v našom článku.

Krátko z histórie

Skutočnosť, že o vinohradníctve v malokarpatskej oblasti sú prvé písomné správy až od 13. storočia, môže byť paradoxne dôkazom rozvinutého vinohradníctva a vinárstva. Svätý Jur patrí do Malokarpatskej vinohradníckej oblasti.

Svätojurský chotár je jedným z najzachovalejších celkov pôvodnej kultúrnej krajiny na Slovensku. Je to vďaka strmým svahom s malými terasovitými vinicami, ktoré nebolo možné spojiť do veľkých celkov, ako napríklad v Pezinku či Modre. Vinohrady a víno po stáročia ovplyvňovali každodenný život vo Svätom Jure. Stali sa hlavným motívom všetkého diania v meste, zdrojom bohatstva a sebavedomia mešťanov. Pri zakladaní viníc bolo potrebné vyklčovať lesy a prekopať pôdu pred vysadením viniča. Odstraňovanie skál bolo pravidelnou činnosťou, ktorú po stáročia vykonávali celé generácie. 

Ochutnávky a degustácie, ktoré si môžete vo Svätom Jure zarezervovať: