zdroj: Pezinok.sk

Ako vyzerá tradičné vinobranie? Vinobrania 2023

Vinobranie patrí medzi veľmi obľúbené vínne akcie. Je to tradičná jesenná oberačková slávnosť. Každý rok je Vinobranie v Rači, v Pezinku a v Modre v Malokarpatskej vinohradníckej oblasti. Má takú obľubu, že aj iné vinohradnícke mestá Slovenska začali s jeho organizáciou.

Súčasťou Vinobrania je alegorický sprievod mestom, kultúrny program, vystupujú tradičné, ale aj moderné skupiny. Najväčším lákadlom sú stánky s občerstvením, ktoré neodmysliteľne patria ku vinobraniu. Lokše, kačice, husy a typický burčiak, ale aj varená kukurica či plnené waffle, stánky o sladkosťami či kvalitnou kávou.

Burčiak

Foto: Karpatská perla

Burčiak je víno, ktoré sa nachádza v polovici fermentácie. Vyrába sa zväčša z prvých odrôd: mulleru, muškátu, ale nájdete aj burčiaky zo sauvignonu, chardonnay či tmavých odrôd. Je príjemne sladký, jemne aromatický a alkohol má okolo 5 - 6%, je presne v polovice kvasenia. Niektorí ľudia obľubujú mladulinký burčiak, niekto má rád kyslejšie tóny burčiaku, keď už má zopár dní a prekvasí do tzv. "rampašu".

Ako si vybrať ten správny burčiak?

Niektoré burčiaky sú svetlejšie, iné tmavšie, závisí či sú odkalené. Ovoňajte, ochutnajte a ten pravý burčiak je ten, ktorý chutí.

Termíny vinobraní 2023:

Foto: mediaraca.sk

Vinobranie Rača, 15. - 17. 9. 2023 Program tvorí tradične alegorický pochod Račou, v račianskom amfiteátri vystupovali slovenské hviezdy a nechýbali stánky s občerstvením. Novinkou Vinobrania v Rači bol nultý ročník Festivalu folklórnych nádejí. V parku bola zóna pre deti, kde prebiehali hry, súťaže a divadelné predstavenia. Viac info o vinobraní v Rači.

Foto: malekarpaty.travel

Vinobranie Modra, 8.9.-10.9.2023. Vinobranie Modra je tento rok prvé v poradí. Tiež zažijete alegorický sprievod mestom, prešovačku, vystúpenie slovenských menších i väčších hudobných kapiel, divadelné predstavenie a tradičné stánky s občerstvením. Navyše aj verejnú ochutnávku lokálnych vín v mestskej pivnici v piatok a sobotu od 17.00 - 22.00. Viac info o vinobraní v Modre.

Foto: malekarpaty.travel

Vinobranie Pezinok: 22.9-24.9.2023. Vinobranie v Pezinku sa teší veľkej návštevnosti. Každý rok zavítajú desaťtisíce ľudí z celého Slovenska, ale aj zo zahraničia. Tento rok sa môžete tešiť na historický alegorický sprievod v nedeľu, budú dve pódia, 27 vystupujúcich, viacero sprievodných podujatí. Tešiť sa môžete na dychovú hudbu, country hudbu, ľudové a tanečné súbory, populárne rockové a popové kapely. Viac informácií o vinobraní Pezinok.