Degustácia vo vinárstve Tokaj & Co.

7 tipov na výnimočný darček pre vinára

Narodeniny, meniny, Vianoce či Valentín. Spájajú sa s príjemne stráveným časom s blízkym alebo blízkymi, ale i so stresom. Často totiž prichádzajú s dilemou, čo darovať. Ide to o niečo ľahšie, ak má obdarovaný nejakú záľubu. Je vášnivým milovníkom vína? Inšpirujte sa pri výbere našimi tipmi na darček pre vinára.

Fľaša vína

Môže sa zdať, že neexistuje lepší darček pre vinára, než je fľaša lahodného nápoja z hrozna. Keďže je široko dostupný, nebudete ho zháňať večnosť. Víno tiež dostať v rôznych cenových reláciách. Je tak ideálne pre všetky rozpočty.

Má to však háčik. Darčekové vína nie sú vhodné pre každého. Fľašku pre človeka, ktorý má víno rád a naozaj sa v ňom vyzná, nezoženiete na poslednú chvíľu v supermarkete. Väčšina serióznych vinárov má veľmi vyberavé a špecifické chute. Jeden ročník či odrodu konkrétnej značky môžu považovať za majstrovské dielo, ten ďalší za odpad.

Tri fľaše vína z vinárstva Karpatská perla
Tri fľaše vína z vinárstva Karpatská perla

Ak sa vo víne nevyznáte, môžete pre výbere vhodného darčeka pre vinára ľahko šliapnuť vedľa. Víno ako darček zvoľte v prípade, že viete, aké preferencie obdarovaný má. V živote ste ho nevideli piť biele? Nekupujte ho s tým, že keď vyskúša, isto mu zachutí.

Zistite obľúbenú značku, odrodu a ročník, a choďte na istotu. Alebo sa, vyzbrojený týmito vedomosťami, vyberte do špecializovanej predajne vína, a poraďte sa, čo by mu mohlo chutiť. Pomôžete obdarovanému rozšíriť repertoár chutí a možno i objaviť nového obľúbenca.

Vínne predplatné

Predplatné vína je netradičná služba, ktorá sa na trhu objavila relatívne nedávno. Ako funguje? Vyberiete si, koľko vín, v akej farbe, frekvencii, prípadne cenovej hranici, chcete dostávať a zaplatíte. Poskytovateľ služby ich bude posielať priamo na adresu, ktorú ste uviedli. Vína prídu krásne zabalené a aj s informáciami o ich pôvode.

Oceňovaný Hron z vinárstva Miroslav Fondrk
Oceňovaný Hron z vinárstva Miroslav Fondrk

Prostredníctvom vínneho predplatného zvyčajne darujete prémiové vína z celého sveta, ktoré vyberá skúsený someliér. Selekcia je vždy unikátna. V každom boxe sa nachádzajú nové vína a s nimi nepoznané chute.

Vínne predplatné však opäť nepatrí medzi najvhodnejšie darčeky pre vinárov, ktorí majú príliš špecifické chute. Služby poväčšine zatiaľ neumožňuje veľkú flexibilitu pri výbere. Zvoliť si často môžete iba farbu vína. Bližšie špecifikovať, či chcete suché, šumivé alebo sladké, zatiaľ možné nie je.

Pochutiny k vínu

Milovníci kvalitného vína veľmi často ocenia aj chutné jedlo, ktoré sa k ich obľúbenému nápoju výborne hodí. Medzi skvelé darčeky pre vinárov preto patria i rôzne pochutiny k vínu. Mnohí si v tejto súvislosti spomenú na syr, údeniny, kaviár, ustrice, idúce k niektorým druhom bielych vín, či pre gurmánov legendárne hľuzovky. Ruka v ruke s vínom zvykne ísť aj čokoláda.

Fine dining vo Víno Tajna
Fine dining vo Víno Tajna

Tu však vyvstáva podobný problém, aký prináša darčekové víno. Jeden vinár môže napríklad hľuzovky milovať, druhý ich netúži ani cítiť. Alebo má intoleranciu a nesmie jesť syr či čokoládu. Ak sa nechcete pri výbere pochutiny k vínu popáliť, overte si, čo má obdarovaný rád, a či sa to hodí k vínu, ktoré mu chutí.

Ak viete, že vo vašom meste alebo okolí máte reštauráciu, kde jeho milované jedlo pripravujú výborne, a obľúbené víno k nemu podávajú, pozvite ho na večeru. Spoločne strávený čas je ideálny darček nielen pre vinára.

Vínne sady a príslušenstvo

Do tejto kategórie patrí všetko, čo nejakým spôsobom využijete pri uchovávaní či servírovaní vína. Môže to byť dizajnový stojan na víno alebo rôzne príslušenstvo na jeho otvorenie. V najrozmanitejšej podobe, s gravírovaním či elegantným balením, sa darujú klasické sady – someliérska vývrtka a zátka na fľaše.

Čoraz populárnejšie sú rôzne smart vychytávky. Na trhu je napríklad systém, ktorý umožní naliať pohár vína bez odstránenia korku.

Klasické i smart vínne príslušenstvo síce patrí medzi obľúbené darčeky pre vinárov, no nie je veľmi praktické. Milovníci vína už majú a používajú vlastné sady. Každá ďalšia vývrtka alebo stojan, hoci aj pozlátený, je už často lapačom prachu.

Krokom vedľa, najmä ak obdarúvate seriózneho vinára, býva gýč. Narazíte naň napríklad v podobe infantilných vývrtiek či rôznych tašiek, z ktorých môžete piť víno hadičkou.

Ochutnávka vína

S ochutnávkou darujete predovšetkým spoločne strávené chvíle a zaujímavý zážitok. Každý milovník vína ocení možnosť ochutnať ho priamo vo vinárstve u vinára, ktorý ho s láskou vyrába. A rád vám ukáže, ako to robí.

Ochutnávka je aj pre skúseného vinára príležitosťou vyskúšať niečo nepoznané. Prináša šancu spoznať nové chute a vône. Dozvedieť sa, aké víno sa hodí k rôznym jedlám. Je tiež možnosťou navštíviť vinice a vinárstva v jedinečných priestoroch, kam by sa možno inak nedostal.

V prípade, že ako darček pre vinára volíte ochutnávku, máte niekoľko možností. Môžete si vybrať konkrétnu lokalitu a čas, a rezervovať miesta. 

Ešte lepšou voľbou je poukážka. Na ZaVínom si vyberiete z niekoľkých druhov poukážok. Jednou z možností je darovať konkrétnu ochutnávku. Obdarovaný môže darček využiť v ktorýkoľvek dostupný dátum až 12 mesiacov odo dňa nákupu poukážky. 

Darčeková poukážka na ochutnávku vína podľa vlastného výberu na ZaVínom.sk

Druhou možnosťou je kúpiť darčekovú poukážku v určitej hodnote. Na ZaVínom sú v ponuke v sumách 30, 50 a 100 eur. Môžu vám tiež pripraviť poukážku v inej hodnote – na mieru. Platnosť aj týchto darčekových poukážok je 12 mesiacov.

Poukážka, i napríklad na ochutnávku vína, je najbezpečnejší darček pre vinára. Neriskujete, že kúpite niečo, čo obdarovanému nesadne.

Vinársky pobyt

Vinársky pobyt je, podobne ako ochutnávka, predovšetkým o výnimočných zážitkoch. O oddychu v nádherných viniciach, ktorými sa prejdete pri východe či západe slnka, lahodnom jedle a vynikajúcom víne a jeho spoznávaní.

Palace Art Hotel na Zámku Pezinok
Palace Art Hotel na Zámku Pezinok

Vybrať sa za nimi môžete po Slovensku i celom svete, kde nájdete nejeden región s preslávenou vinárskou kultúrou. Za všetky stačí spomenúť talianske Toskánsko, francúzske Burgundy či Bordeaux alebo Napa Valley v USA.

Ich návšteva je snom nejedného milovníka vína. Vinárskym pobytom mu urobíte veľkú radosť, no rátajte s tým, že miniete viac peňazí. Tisíce eur zaplatíte najmä v prípade, že sa rozhodnete pre návštevu regiónov na druhom konci sveta.

Ak sa však uspokojíte i s krásami Slovenska, ktoré má tiež niekoľko príjemných vinárskych regiónov, výdavky dokážete celkom okresať.

Someliérsky kurz

Úplný nováčik i skúsený „konzument“ sa isto poteší možnosti získať ďalšie poznatky, ktoré mu pomôžu lepšie sa orientovať vo svete vína. Na trhu je dnes široká ponuka kurzov. Niektoré sú šité na mieru ľuďom, ktorí vnímajú víno ako záľubu, vďaka iným dokáže obdarovaný i odštartovať novú kariéru. Profesionálny someliérsky kurz, kde je možné získať certifikát someliéra, ponúka napríklad Škola vína.

V pivnici u Rarigu
V pivnici u Rarigu

Ako darček pre vinára môžete vybrať a zaplatiť konkrétny kurz. Alebo stavte na poukážku, ktorú ponúkajú niektoré inštitúcie poskytujúce vzdelávanie v oblasti vína. 

Nevýhodou darovania someliérskeho kurzu bývajú náklady. V závislosti od získanej odbornosti sa ich cena pohybuje od niekoľko desiatok po niekoľko sto eur.