Karpatská Perla_vinohrady

Šenkvice - najväčšia vinohradnícka obec pod Malými Karpatmi

Vinohradníctvo a vinárstvo v Šenkviciach

Šenkvice majú dlhú vinohradnícku a vinársku históriu. Už v roku 1580 tu 83 majiteľov spoločne vyprodukovalo až 65 000 litrov vína. Ku rozvoju vinorhradníctva a vinárstva v novodobej histórii v tejto milej obci pod Malými Karpátmi, iba asi 30 km od Bratislavy, prispelo vybudovanie výskumnej stanice vinohradníckej a vinárskej a vznik poľnohospodárkeho družstva.

Tradičné odrody

V Šenkviciach sa veľmi darí tramínom, ktorým prospieva ťažká ílovitá pôda. Tá im dodáva zemitosť a korenitosť. Darí sa tu Rizlingu rýnskemu a vlašskému. Svoje miesto si tu našli aj slovenské novošľachtence ako Devín či Dunaj. Najpestovanejšou odrodou je Veltlinské zelené.

Cyklotrasy

Medzi Modrou a Šenkvicami vznikne nová cyklotrasa s troma odpočívadlami, ktorá povedie medzi vinohradmi.

Ochutnávky u vinárov

V Šenkviciach je až 27 vinárov. Vína typické pre túto oblasť sú ovplyvnené ťažkou ílovitou pôdou, ktorá im dodáva zemitosť. Viacero vinárov ponúka možnosť rezervovať si degustáciu v Šenkviciach:

Bovinel - mladé, odvážne vinárstvo

Mladé rodinné vinárstvo, kde zažijete veľa zábavy, ale hlavne sa veľa dozviete. Mladý vinár Viktor je nielen vinár, someliér, ale aj špecialista na sabráž. Odporúčame pre akčné typy vinárstvo Bovinel, tam sa nudiť nebudete. Každú sobotu, minimálny počet účastníkov sú štyri osoby. Ochutnáte aj likérové víno, ktoré Bovinel vinárstvo vyrába. Cena ochutnávky je 22 €/osoba.

Carpate Diem - ekologické vinárstvo

Foto: Carpate Diem

Carpate Diem je mladé vinárstvo, ktoré kladie veľký dôraz na vlastné vinohrady. Hospodári s nimi v ekologickom režime, čo cítiť na ich vínkach, ktoré sú zároveň nízkohistamínové. Na ochutnávke s názvom Objavte, ochutnajte a zažite Malé Karpáty ochutnáte 8 vzoriek a tajmi výroby vás prevedie sám majiteľ - vinár. Ochutnávka je minimálne pre 6 osôb, cena 30 €/osoba. Vinárstvo je iba 100 metrov od železničnej stanice.

Karpatská perla - vinárstvo s výhľadom

Foto: Karpatská perla

Krásne rodinné vinárstvo s výhľadom. Karpatská perla to nie sú iba kvalitné vínka rešpektujúce "terroir", ale jedinečný priestor vinárstva: výroba, degustačné miestnosti, tančiareň, rozhľadňa s výhľadom na Malé Karpáty či kaplnka. V Karpatskej perle si to užijete. Vínka môžete ochutnať v ochutnávke, ktorá je denne cez pracovný týždeň pod názvom Pekné víno a bodka. Ochutnáte 6 vzoriek vína s jednoduchým záhryzom. Cena je 15 €/osoba a ochutnávku je možné realizovať aj pre jednu osoby. Pre náročnejších milovníkov vína je tu ochutnávka vín Perly sa rodia vo vinohrade. Ochutnáte 8 vzoriek vína s tanierom so syrovými a mäsovými špecialitami. Cena ochutnávky je 30 €/osoba a minimálny počet účastníkov je 4. Vinárstvo je ľahko dostupné vlakom, nachádza sa iba 10 minút od železničnej stanice.

Doprava

Šenkvice odporúčame navštíviť vlakom, ľahko ním prepravíte aj svoj bicykel. Jednoducho sa dopravíte vlakom smerujúcim do Trnavy, Leopoldova alebo do Žiliny. Autobusy premávajú z Bratislava Mlynské nivy asi každú hodinu, prípadne môžete ísť do Pezinka vlakom alebo autobusom a z Pezinka sa dopravíte do Šenkvíc vlakom, autobusom či taxíkom priamo z vlakovej stanice Pezinok.

Ubytovanie

Ak sa chystáte na ochutnávku vína do Šenkvíc, odporúčame umocniť tento zážitok prespatím v samotnom vinárstvo Karpatská perla, kde majú kapacitu do 9 ľudí v štýlových izbách.