Limbach 2

Limbach - čarovná vinárska dedinka neďaleko Bratislavy

Limbach je čarovná dedinka neďaleko Bratislavy, iba 30 minút autom, 3 km od Pezinka.

Učarovala viacerým slovenským osobnostiam, vďaka prírode, ktorá Limbach obklopuje a nádherným vinohradom. Tie sú dedičstvom nemeckých usadlíkov, ktorí tu bývali od 14. storočia do roku 1945.

Tradičné odrody

Silvanské zelené je typickou odrodou Limbachu. Darí sa mu to už dlhé roky vďaka piesočnato-hlinitej pôde, ktorá mu dodáva jedinečný charakter. V Limbachu sú tiež výborné podmienky pre Veltlinské zelené či na Slovensku málo rozšírenú nemeckú odrodu Kerner.

Turistické atrakcie

Okolie Limbachu je nádherná oblasť, vhodná pre ľahkú, ale aj náročnejšiu turistiku.

Horské cyklotrasy sú prepojené z Bratislavy cez Biely kríž, Svätý Jur, Limbach až po Pezinskú babu.

Limbach s Pezinkom má úplne novú asi cca. 3 km cyklotrasu s krásnym výhľadom. Trasa vedie z Limbachu až po oblasť s výhľadom na Rozálku.

Somár výstup - 2-hodinová túra, cestou prejdete popri "Vyvieračke" - vyviera tu prírodná pitná voda s kvalitným minerálnym zložením, kde sa môžete osviežiť. Počas výstupu v sezóne (február, marec) si môžete nazbierať medvedí cesnak, ktorého je tam hore požehnane. Na záver výstupu zažijete nádherné výhľady na Malé Karpáty. Cesta dolu je už pohodlná a príjemná.

Slnečné údolie - je oddychová zóna Limbachu, chatová oblasť. V strede je pekné jazierko, kde sa dá v zime korčuľovať a v lete osviežiť. Keď tam vybehnete na výlet, môžete sa osviežiť v lokálnej krčmičke.

Hotel Limbach, zdroj: gigapleces.com

Hotel Limbach - je krásny meštianský dom zo 14. storočia, nádherná renesančná pamiatka s hotelom, reštauráciou a s vlastnou historickou pivnicou, jednou z najkrajších na Slovensku. Dnes už nie je sprístupnená verejnosti, ale čaká na nového majiteľa, ktorý jej vdýchne nový život. Oplatí sa tam ísť pozrieť zvonku - pekný areál plný zelene a súčasťou je aj Koliba, kde prebiehali zabíjačkové hody.

Evanjelický kostol - spolu s katolíckym kostolom sú ďalšími zachovalými pamiatkami Limbachu. Oba kostoly sú zrekonštruované a prístupné verejnosti.

Nemecké domy - Limbach má ešte stále zachovalé nemecké domy, malé domčeky pln0 charakteru, ktoré boli stavané do šírky a bývalo v nich niekoľko generácií naraz.

Kávička, koláčik, vínko

CoffeShopa - Limbach má novú krásnu dizajnovú kaviareň, kde si prídu na svoje milovníci kvalitnej kávy, koláčov a vínka. Každý mesiac prezentujú vína vždy iného lokálneho vinára. Tiež si môžete zakúpiť slovensk0 výrobky a posedieť si v krásnom prostredí dizajnovej kaviarne či na vonkajšej terase.

Grilované ryby, hranolky. V lete sa oplatí si posedieť na terase lokálnej limbašskej krčmičky, neďaleko evanjelického kostola. Pochutnáte si na grilovanej rybe, pivku, kofole.

Ochutnávky vína

Limbach je typická vinohradnícka a vinárska oblasť. Každý rok sa koná populárne podujatie Otvorené pivnice v Limbachu, kedy zavítate do pivníc lokálnych vinárov a ochutnáte to najlepšie v danom roku.

Ak chcete ísť na ochutnávku priamo ku vinárovi, tak odporúčame:

foto: Limbavin

Vinárstvo Limbavin, rodinné vinárstvo Laca Pučeka. Moderné vinárstvo s kvalitným vínkom, občerstvením a ubytovaním v štýlových izbách a apartmánoch s výhľadom na terasy limbašských vinohradov ponúkajú nezbudnuteľnú atmosféru. V Limbavin si môžete urobiť víkend vo vinárstve.

Foto: Vinárstvo Loczi

Československý vinársky pár Locziovcov je ďalším lákadlom limbašskej vinárskej scény. Na degustácii Genius Loczi ochutnávka spoznajte netradičnú odrodu Kerner, ich cuvée Záhrada či ľahké rosé. Ochutnávkou vás prevedie Martina, rodená pražáčka. V krásnej degustačnej miestnosti s domácou atmosférou, kde sa cítite naozaj ako doma, ochutnáte aj domáci chlebík, koláče, paštéty. U Locziovcov sa dá aj ubytovať. Ochutnávku 6 vín v cene 15 €/osobu si môžete zaerzervovať vopred online.

Doprava

Vlakom - vlaky premávajú každých 30 minút z Bratislava Hlavná stanica. Vystúpiť v Pezinku a odtiaľ chodia lokálne autobusy do Limbachu (10 minút cesta). Lokálne odporúčame VIP taxi (5 eur cesta).

Autobusom - autobusy premávajú Bratislava Nivy, Bratislava Bajkalská, Bratislava- vinohrady a priamo do Limbachu alebo s prestupom v Pezinku.

Wine taxi - do Limbachu sa môžete dopraviť aj s naším Wine Taxi za pevnú cenu z Bratislavy (spiatočný Wine Taxi 56 € osobné vozidlo/70 € mikrobus) aj iných miest!

Ubytovanie

Ubytovať sa dá v Pezinku, iba 3 km od Limbachu. Pozrite si, kde.