Ochutnávky a degustácie vína v Šenkviciach

Vinohradníctvo a vinárstvo

Šenkvice majú dlhú vinohradnícku a vinársku históriu. Už v roku 1580 tu 83 majiteľov spoločne vyprodukovalo až 65 000 litrov vína. Ku rozvoju vinorhradníctva a vinárstva v novodobej histórii v tejto milej obci pod Malými Karpátmi, iba asi 30 km od Bratislavy, prispelo vybudovanie výskumnej stanice vinohradníckej a vinárskej a vznik poľnohospodárkeho družstva.

Tradičné odrody

V Šenkviciach sa veľmi darí tramínom, ktorým prospieva ťažká ílovitá pôda. Tá im dodáva zemitosť a korenitosť. Darí sa tu Rizlingu rýnskemu a vlašskému. Svoje miesto si tu našli aj slovenské novošľachtence ako Devín či Dunaj. Najpestovanejšou odrodou je Veltlinské zelené.

Doprava

Šenkvice odporúčame navštíviť vlakom, ľahko ním prepravíte aj svoj bicykel. Jednoducho sa dopravíte vlakom smerujúcim do Trnavy, Leopoldova alebo do Žiliny. Autobusy premávajú z Bratislava Mlynské nivy asi každú hodinu, prípadne môžete ísť do Pezinka vlakom alebo autobusom a z Pezinka sa dopravíte do Šenkvíc vlakom, autobusom či taxíkom priamo z vlakovej stanice Pezinok.

Viac o vinárskej turistike do Šenkvíc sa dozviete v našom článku.

Ochutnávky a degustácie, ktoré si môžete v Šenkviciach zarezervovať: