Ochutnávka priamo vo vinohradoch vinárstva Purus v Modre

Modra - tradičné vinárske mestečko so zachovalou architektúrou

Modra nepochybne patrí medzi najkrajšie vinárske a vinohradnícke mestá na úpätí Malých Karpát.

Nádherné starostlivo obrábané vinohrady vidíte v panoramatických výhľadoch priamo z námestia.

Je tiež mestom keramiky a nádherne zachovalých tradičných nemeckých domčekov, kde každý má svoju vlastnú pivnicu.

Tradičné odrody

Modra a okolie má výborné podmienky pre pestovanie Veltinského zeleného, Rizlingu rýnskeho, pinotu či Frankovky modrej. Modranské vinári majú veľké šťastie, lebo profesor Malík, jedna z najväčších enologických kapacít, pre nich vyšľachtil kvastinky pre ich vína, vhodné podľa typu pôdy: piesok, skala alebo hlina, ktoré iba podporujú a umocňujú charakter vína z modranskej oblasti.

Čo stojí za návštevu v Modre?

Modranská keramika, Ľudovít Štúr

Majolika - Asi každý sme už počuli o modranskej keramike alebo ju máme aj niekde doma. V Modre má výroba keramiky tradíciu a môžete navštíviť výrobu v alebo sa dokonca naučiť vyrábať keramiku na workshopoch, ktoré organizujú. V Modre pôsobia aj mladší keramici, ktorí tvoria keramiku s úctou ku tradícii, ale v modernom prevedení.

Múzeum Ľudovíta Štúra - V centre Modry je dominantná socha nášho významného národovca, politika, spisovateľa, Ľudovíta Štúra, ktorý je v Modre aj pochovaný. Môžete navštíviť Múzeum, ktoré je mu venované. Jeho súčasťou je aj izba, v ktorej Štúr žil.

Galéria Ignáca Bizmayera - prezentuje reprezentatívny výber z diel Ignáca Bizmayera. Podstatnú časť vystavených diel tvorí najmä jeho vrcholová figurálna tvorba a keramická plastika vychádzajúca z ľudového umenia. Nachádza sa v rotunde zo 17. storočia.

Kaviarničky, vínko, zmrzlina

Modra je príjemné mestečko na posedenie pri kávičke, vínku či zmrzline, ktorú nájdete v teplých mesiacoch na každom rohu. Na námestí nájdete kaviarne s kvalitnou výberovou kávou, domácimi koláčmi a hlavne lokálnymi vínami. Dokonca majú na námestí svoje prevádzky aj niektorí modranské vinári. Modra má vďaka zachovalej architektúre, modranskej keramike, odkazu Ľudovíta Štúra a lokálnym vinárom nezameniteľnú atmosféru. Z Modry vidieť aj nádherné výhľady na vinohrady v Harmónii. Ak je náhodou zatvorené, tak si stále môžete vínko zakúpiť z automatu na víno od lokálnych modranských vinárov, platí sa kartou.

Cafe Modur - Štýlová kaviarnička na námestí už roky poskytuje kvalitnú kávu, koláče, v letnej sezóne zmrzlinu, ale aj vína od lokálnych vinárov.

Foto: Cafe Modrur

Staré časy - nádherne využitý starý mestský dom, ktorý slúži ako kaviareň s domácimi zákuskami a samozrejme kávou a zmrzlinou. Súčasťou domu je aj sála, ktorá sa využíva na svadby. Privítajú vás tradičné kameňové klenby v kombinácii s moderným nábytkom.

Foto. Staré časy

Cyklotrasy

V Modre je spolu 25 trás, ktoré majú dokopy 61 km. Prejdite sa cyklotrasou popod Modru, ktorá vedie cez vinohrady, lúky, na trase je mierne stúpanie, stačí sledovať žltú značku. Trasa má 8,7 km.

Náročnejšia trasa vedie po modrej značke z Harmónie, odkiaľ mierne stúpa až do rekreačnej oblasti. Pokračuje sa do lokality Ohnavy a odtiaľ až do Pezinka.

Najdlhšia cyklotrasa meria 25,12 km zo Šenkvíc po modrej značke cez Modru až po Zochovu chatu, odtiaľ sa začína lesná cesta až do lokality Hubalová a končí sa v obci Kuchyňa.

Ochutnávky priamo u vinára

Víno chutí najlepšie priamo u vinára, ale je náročnejšie sa k nemu dostať. Na Slovensku sú veľmi obľúbené vínne cesty, ale čoraz viac ľudia obľubujú aj ochutnávky priamo u vinára. K tomu slúži aj vyhľadávací a rezervačný portál www.zavinom.sk, kde si vyberiete vinársku oblasť, napríklad Modru, koľko vás je, aký termín vám vyhovuje a vyhodí vám to príslušných vinárov. Vyklikáte si počet osôb, zaplatíte a už sa iba dostavíte v daný deň a čas ku vinárovi a užívate si ochutnávku. Funguje to veľmi jednoducho.

Rariga Modra: "Objavte skrytý poklad Malých Karpát"

Foto. Rariga

Ochutnajte malokarpatské vína z rodinného vinárstva Rariga, ktoré získava ocenenia doma i v zahraničí. Objavte aj vy tento skrytý poklad Malých Karpát.

Malé rodinné Vinárstvo Rariga založili v roku 2003 v Modre, no korene pestovania hrozna siahajú dávnejšie. Dnes traja Rarigovci s 2 zamestnancami budujú v Modre moderné vinárstvo s tradičnými prvkami. 

V historických priestoroch  kamennej 400-ročnej pivnice na vás čaká zážitková degustácia 10 vín z malokarpatského regiónu. V príjemnej atmosfére historickej pivnice sa dozviete veľa zaujímavostí o vinárstve, vinohradoch, či výrobe vín. Nebude chýbať ani oceňovaný Rizling - odroda mnohých podôb, ktorej sa veľmi darí.

Celou degustáciou Vás bude sprevádzať samotný vinár, alebo someliér vinárstva. Okrem vín si môžete vychutnať aj výber gurmánskych syrov, paštét a čerstvého pečiva.

Po ochutnávke je možné zakúpiť všetky vína priamo v pivnici, prípadne urobiť objednávku s dopravou vín domov. Cena ochutnávky je 23 eur/osoba. Rezervujte tu.

Purus Selection - to najlepšie

Foto: Purus

Táto ochutnávka je navrhnutá tak, aby ste ochutnali to najlepšie z dielne modranského vinárstva Purus.

Purus je vinárstvo mladých manželov a postupne sa zaúčajú aj ich deti. Manželia pochádzajú z vinárskych rodín a majú aj vinárske vzdelanie a skúseností. Vyrábajú vína, ktoré rešpektujú "terroir" Modry, lebo môžu používať kvasinky, ktoré vyšľachtil pre Modru prof. Malík.

V ich ochutnávke ochutnáte 7 vzoriek vín vo výrobnej časti vinárstva, čo je veľkým zážitkom, pretože uvidíte, kde samotná výroba prebieha. Degustáciou vás prevedie vinár Rasťo Čistý.  

Súčasťou degustácie je drobné občerstvenie. Cena je 15 eur/osoba. Rezervujte ochutnávku tu.

Ubytovanie

Hotel Sebastián u Hoffera - sa nachádza v samotnom centre Modry, iba pár metrov od námestia. Súčasťou hotela je aj reštaurácia, kaviareň, priestory sa často využívajú aj na rodinné oslavy či svadby. Hotel sa nachádza v renesančnom dome zo 16. storočia. Ubytovanie je v rodinnej atmosfére a vkusne zariadené. V komplexe je aj wellness. Cena sa pohybuje okolo 60 eur/dvôjlôžková izba.

Foto: Hotel Sebastián u Hoffera

May house Modra - štýlové izby a apartmány sa nachádzajú priamo na námestí. Ubytovanie je súčasťou predajne vinárstva Ludvík. Prostredie je v toskánskom štýle, v uličke si môžete posedieť a dopriať kvalitné vínko. Izby sú v modernom štýle s rešpektom ku 17. storočiu, z ktorého dom pochádza. Ceny sa pohybujú od 70 eur vyššie za noc.

Foto: May house

Hotel pod Lipou sa nachádza v Harmónii, 3 km z Modry. Harmónia je rekereačná oblasť Malých Karpát. Hotel pod Lipou je butikový hotel so všetkým, čo patrí k príjemnému pobytu. Hotel má veľké športové ihrisko, fitko, vonkajší bazén, vnútorný bazén s wellness, moderne zariadené izby, konferenčné sály pre firmy, samozrejme aj svoju reštauráciu a kaviareň.

Foto: Hotel pod Lipou

Doprava

Autobusy - chodia z Bratislavy Mlynské Nivy priamo do Modry. Tiež sa dostanete do Modry z Pezinka či z Vinosadov.

Vlaky - do Pezinka železničná stanica a prestup na autobus do Modry zo železničnej stanice alebo z námestia Pezinok.

Súvisiace vinárstva

Dubové a nerezové sudy v pivnici vinárstva Purus v Modre
Národná 86, Modra – Kráľová
Víno Purus

Rodinné vinárstvo Purus hospodári na 8 ha vlastných a prenajatých viniciach v Modre a v Pezinku....

 
Rariga_6
Štúrova 95, Modra
Rariga - vinárstvo z Modry

Rarigovci založili malé rodinné Vinárstvo Rariga v Modre v roku 2003, avšak ich ...