Spolok vinohradníkov a vinárov v Šenkviciach

Spolok vinohradníkov a vinárov v Šenkviciach

  Chorvátska 105, Šenkvice
Počet fliaš za rok
65 000
Rok založenia
1989
Oblasť
Bratislavský kraj
Spolok vinohradníkov a vinárov v Šenkviciach - vinohrady
Spolok vinohradníkov a vinárov v Šenkviciach

Spolok vinohradníkov a vinárov v Šenkviciach

  Chorvátska 105, Šenkvice

Kontaktné údaje:

Požiadavky na ochutnávku:

Ďakujeme za váš dopyt!

Čakajte odpoveď od nás do 24 hodín v pracovných dňoch!

CAPTCHA
Captcha slúži na zabránenie automatického odosielania spamu.
Obrázková CAPTCHA
Vložte znaky zobrazné na obrázku.

O vinárstve

Spolok vinohradníkov a vinárov v Šenkviciach v súčasnosti združuje 27 vinárov.

Spolok šíri medzi členmi spolku, priateľov a milovníkov vína, občanov obce, ale i mimo nej, záujem o udržanie a rozvoj vinohradníctva a vinárstva v obci Šenkvice, v Malokarpatskej oblasti a na celom Slovensku.

Víno v Šenkviciach a jeho história

Víno a vinohradnícka obec Šenkvice patrí do Malokarpatskej vinohradníckej oblasti, rajón modranský. V súčasnosti podľa počtu obyvateľov je najväčšou vinohradníckou obcou pod Malými Karpatmi.

Vinohradníctvo a víno tu má dlhú tradíciu o čom svedčí fakt, že už v roku 1580 tu 83 majiteľov viníc dosiahlo úrodu vyše 65 000 litrov vína. V novodobej histórii vinohradníctva zohrali hlavnú úlohu najmä 2 faktory – vznik poľnohospodárskeho družstva a výskumnej stanice vinohradníckej a vinárskej. Šenkvické poľnohospodárske družstvo vzniklo v roku 1957 a hospodárilo dlhé roky s vinohradmi o výmere 165 ha. Preslávili ho najmä skvelé tramíny, ktorým ťažké ílovité šenkvické pôdy dodávali žiadanú zemitosť a korenitosť.
Progres do vinohradníctva nielen v obci, ale i v rámci Slovenska priniesla existencia Výskumnej stanice vinohradníckej a vinárskej Šenkvice. V obci sa darilo tradičným najmä bielym odrodám- Veltlínske zelené, Rizling vlašský, zo skorších Iršai Oliver, a už spomínaný Tramín červený.

Z výskumnej stanice sa postupne dostávali do pestovania nové moravské a slovenské odrody ako André, Aurelius, Muškát moravský, Pálava, Devín, Dunaj, Nitra, ale aj svetové odrody – Dornfelder, Cabernet Sauvignon, Zweigeltrebe, či Merlot. Kvalitatívnou prestavbou prešli aj tradičné odrody a tak popri veltlínoch či vlašákoch tu dnes majú svoje miesto aj kvalitatívne odrody z rodiny burgundských a Rizling rýnsky.

Po zmene spoločenského režimu v roku 1989 sa otvorili nové cesty podnikaniu dnes v Šenkviciach sídlia známe vinárske firmy- Karpatská perla, Vinárstvo Ing. Marián Bočko a Vinárstvo Kamil Kukumberg. Víno menších vinohradníkov a vinárov zoskupuje Spolok vinohradníkov a vinárov Šenkvice, ktorý vznikol v roku 2000 a stará sa o osvetu vinohradnícku aj vinársku. Preto aj v tomto, pre vinohradníkov a víno nepriaznivom období vzniklo v obci niekoľko moderných viníc, ktoré dávajú záruku, že v Šenkviciach si dobré víno nájdete aj o niekoľko desiatok rokov.

 

Profilové odrody

Rizling vlašský
Veltinské zelené
Iršai Oliver
Tramín červený
Devín
Pálava
Muškát moravský
Dornfelder
Dunaj
Cabernet Sauvignon
Nitra

Profilové odrody

Rizling vlašský
Veltinské zelené
Iršai Oliver
Tramín červený
Devín
Pálava
Muškát moravský
Dornfelder
Dunaj
Cabernet Sauvignon
Nitra

Užitočné informácie

Platba kartou
Nie
Vhodné na firemnú akciu
Nie
/
max 100 ľudí
Parkovanie pre autobusy
Áno
Jazyky
SK

Doprava

  Chorvátska 105, Šenkvice